York Early Music Festival & York Chamber Music Festival

All concerts take place at the National Centre for Early Music, St Margaret’s Church, Walmgate, York unless stated otherwise

York Early Music Festival

Friday, July 08

7.30pm: Paolo Pandolfo & Amelie Chemin

Saturday, July 09

9.30am: Master & Pupil
Workshop led by Jamie Savan
St Clement’s Hall, Nunthorpe Road

Noon: The Sixteen Insight Day

7.30pm: The Sixteen: Author of Light
York Minster, Deangate

Sunday, July 10

2pm: The Early Music Show presented by Hannah French
Live broadcast of this popular show and a chance to meet selected guests from the 2022 Festival. Following the broadcast, violinist Kati Debretzeni will present the delayed 2020 York Biennial Lifetime Achievement Award to violinist Catherine Mackintosh.

4.45pm: Minster Minstrels
Unitarian Chapel, St Saviourgate

7.30pm: Gonzaga Band

Monday, July 11

10.30am: Schutz in Venice
Bedern Hall, Bartle Garth, St Andrewgate
Illustrated Talk by Jamie Savan

1pm: Rose Consort of Viols

7.30pm: The Tallis Scholars
Chapter House, York Minster, Deangate

Tuesday, July 12

10.30am: An Italian in London
Bedern Hall, Bartle Garth, St Andrewgate
Illustrated Talk by Jonathan Wainwright

1pm: La Vaghezza
St Lawrence’s Church, Lawrence Street

7.30pm: Profeti Della Quinta

Wednesday, July 13

1pm: University of York Baroque Ensemble
St Lawrence’s Church, Lawrence Street

7.30pm: Gabrieli Consort & Players: A Venitian Coronation, 1595
York Minster, Deangate

9.45pm: Ori Harmelin: Neshima: The Hebrew for Breath
Undercroft, Merchant Adventurers’ Hall, Fossgate

Thursday, July 14

10.30am: International Young Artists Competition Recital 1

7.30pm: Yorkshire Baroque Soloists
St Lawrence’s Church, Lawrence Street

Friday, July 15

10.30am: International Young Artists Competition Recital 2

4.30pm: Handel’s Messiah: Come & Sing
St Olave’s Church, Marygate

7.30pm: Ensemble Voces Suaves
St Lawrence’s Church, Lawrence Street

Saturday, July 16

10am: York International Young Artists Competition

York Chamber Music Festival

Friday, September 16

1pm: Recital by Tim Lowe (cello) and Alasdair Beatson (piano)
Unitarian Chapel, St Saviourgate

7.30pm: Concert by Festival Artists: Tristan Gurney, Jonathan Stone (violins), Sarah-Jane Bradley, Scott Dickenson (violas), Marie Bitlloch and Tim Lowe (cellos)

Saturday, September 17

1pm: Recital by Alastair Beatson (piano)
Unitarian Chapel, St Saviourgate

7.30pm: Gala Concert Festival Artists: Tristan Gurney, Jonathan Stone (violins), Sarah-Jane Bradley, Scott Dickenson (violas), Marie Bitlloch, Tim Lowe (cellos) and Alastair Beatson (piano)
Sir Jack Lyons Concert Hall, University of York

Sunday, September 18

3pm: Concert by Festival Artists: Tristan Gurney, Jonathan Stone (violins), Sarah-Jane Bradley, Scott Dickenson (violas), Marie Bitlloch and Tim Lowe (cellos)
Merchant Taylors’ Hall, Aldwark